Elkezdődik a Velencei-tó partfalának felújítása


Elkezdődik a Velencei-tó partfalának komplex felújítása: a tó vízminőségének javítása, a part menti területek természet-közeli állapotának biztosítása, illetve a környezettudatos rehabilitációja, európai uniós támogatásból, nettó 14 milliárd forintból.

A csütörtöki, gárdonyi projektnyitó rendezvényen Tessely Zoltán miniszterelnöki biztos Fejér megye legnagyobb beruházásának nevezte a projektet, hiszen a megye Top-forrásai 36 milliárd forintot tesznek ki, ez a beruházás önmagában 14 milliárdos.
Emlékeztetett arra, hogy a 2013-as székesfehérvári kihelyezett kormányülésen született döntés a beruházás elindításáról, majd a tervezésre a Velencei-tó-Vértes Kiemelt Térségi Fejlesztési Tanács nyert 792 millió forintot.
A munkálatok tervezett befejezése 2021 augusztus. Hozzátette: ha egy másik kormánydöntéssel kiemelt turisztikai területté válhat a tókörnyék, akkor újabb fejlesztési lehetőségek nyílhatnak meg. A folyamat a végső szakaszába lépett, mert a kormány a Magyar Turisztikai Ügynökség előterjesztését első olvasatban támogatta, s a budapesti agglomeráció részeként, Etyek és térségével és a főváros keleti agglomerációjával együtt kiemelt turisztikai területté teheti.
L. Simon László (Fidesz) országgyűlési képviselő elmondta, hogy jelenleg a partszakaszok „retro hangulatot árasztanak”, a strandok és kikötők pedig „katasztrofális állapotban” vannak, ezért a projektet nagyon szükségesnek tartja.
A tervekben szereplő összes fejlesztés megvalósításához szerinte további 3-4 milliárd forint kellene. Amit a kivitelező cég a projekt során áfaként befizet a költségvetésbe, fedezné a plusz forrásszükségletet, és ennek átengedését kérni is fogják a kabinettől.
A Kehop keretében megvalósuló projektre az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság konzorciuma nyert támogatást.
Láng István az OVF műszaki főigazgató-helyettese kiemelte, hogy a beruházás végeredményeként a tó a távoli jövőben is fenntartható és üzemeltethető lesz, nem úgy, mint az elmúlt 50 évben, amikor folyamatosan romlott a vízminőség, illetve kezelhetetlen területek, nádasok alakultak ki sok helyen.
Csonki István a KDTVIZIG igazgatója elmondta, hogy a mai partfal az 1970-es években alakult ki, azóta jóformán semmi nem történt a tavon, ami akár a vízminőség javítását, akár a turizmust szolgálta volna, kivéve a Velencei-tó Kapuja projekt, amely megvalósulása óta igen népszerű a strandolók körében.