Főoldal / Hírek / Székesfehérvár / Aszály és alkalmazkodás: Fehérvár visszafogja a kaszálást, előtérben a vízmegtartás

Aszály és alkalmazkodás: Fehérvár visszafogja a kaszálást, előtérben a vízmegtartás

A tartós csapadékhiány miatt újra előtérbe került a városi zöldfelületek kezelése Székesfehérváron. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a Városgondnokság a korábbi gyakorlattól eltérően nem a kaszálásra, hanem az öntözésre helyezi a hangsúlyt.

Cser-Palkovics András közösségi oldalán úgy fogalmazott: „az egyre súlyosbodó aszályhelyzeten csak rontana a zöldterületek kaszálása”, ezért a parkfenntartás jelenleg inkább az öntözési feladatokra koncentrál. A városvezetés döntése alapján a közterületi gyep kaszálását „csak a legszükségesebb helyeken” végzik el.

A polgármester jelezte, hogy a lépés nem előzmények nélküli: „az elmúlt években már többször megléptük ezt, amikor a csapadékhiány indokolta”. A mostani intézkedés összhangban van a leendő környezetvédelemért felelős miniszter, Gajdos László felhívásával is.

A bejegyzés külön kitér a korábban sokat vitatott „méhlegelőkre” is. Cser-Palkovics szerint „részben ez az indoka annak is, hogy az erre alkalmas belterületeken méhlegelőket alakítottunk ki”, míg a külterületeken a gyepgazdálkodást eleve környezetvédelmi szempontok alapján végzik.

Az aszály nem helyi, hanem országos probléma, amely „sajnos egyre gyakrabban visszatérő” jelenség. Fehérvár azonban egy konkrét példát is fel tud mutatni a megoldásra: a Sóstó vízgazdálkodási rendszerét. A polgármester kiemelte, hogy a terület „vízmegtartási és utánpótlási módszereit majd’ 10 éves tapasztalattal, nagy sikerrel üzemeltetjük”.

A városvezetés ezt a tapasztalatot országos szinten is hasznosítaná. „Szakmai anyagot fogok küldeni” – jelezte Cser-Palkovics a leendő miniszter felé, abban bízva, hogy az új környezetvédelmi tárca is építhet a fehérvári megoldásokra.

A polgármester egy másik, a térséget közvetlenül érintő kérdést is kiemelt: a Velencei-tó vízpótlását. Mint írta, „a mielőbbi cselekvés indokolt a tó kapcsán”, hozzátéve, hogy az előkészítő lépések már megtörténtek, így a folyamat nem a nulláról indul.

A bejegyzés végén a városvezetés együttműködési szándékát is hangsúlyozta: „ebben a szakpolitikai ügyben is állunk a kormány rendelkezésére”.

A mostani intézkedések így egyszerre szólnak a kényszerű alkalmazkodásról és egy hosszabb távú szemléletváltásról, amelyben a vízmegtartás és a természetközeli megoldások egyre nagyobb szerepet kapnak.


Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük